ABIKS LAPSEVANEMALE

COVID-19 tõkestamise juhend

Distantsõppe juhend

Vaktsineerimise info

Head õpilased ja lapsevanemad!

Selleks, et peagi saabuvale sügisele võimalikult julgelt vastu minna – käia koolis ja trennis, kohtuda sõpradega, tegeleda hobidega ja nautida meelelahutust – on parim lahendus lasta end vaktsineerida koroonaviiruse vastu. Suur tänu kõigile, kes on seda juba teinud. Teist igaühe panus on oluline selleks, et saaksime hoida sügisel Eesti elu avatuna.

Vaktsineerida saavad Eestis kõik alates 12. eluaastast. Kui teha praegu esimene vaktsiinisüst, on veel piisavalt aega, et kooliaasta alguses vaktsineerimiskuur lõpetada.

Vaktsineerimine on praegu parim viis iseend ja oma lähedasi kaitsta. Vaktsineerimine annab nakatumiste hulga kasvades ja uute piirangute rakendumisel palju suurema tegutsemisvabaduse ning lihtsustab igapäevaseid toimetusi – vaktsineeritud inimesed ei pea jääma lähikontaktsena eneseisolatsiooni, saavad lihtsamalt reisida ning külastada üritusi ilma testimata.

Vaktsineerimiskuuri toime kestab vähemalt aasta. Vaktsineeritutele antakse ELi vaktsineerimise digitõend, mis kehtib samuti vähemalt ühe aasta ja mida saab kasutada reisimisel ja üritustel.

Alaealistel palume vaktsineerima minna koos lapsevanema või seadusliku esindajaga. Vaktsineerima minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument. Kui tunnete end haigena või olete lähikontaktsuse tõttu isolatsioonis, siis tuleb vaktsineerimine edasi lükata. Neid, kes on COVID-19 haigust põdenud, oodatakse vaktsineerima 4–6 kuud pärast tervenemist ja neil tuleb teha vaid üks kaitsesüst.

Praegu saab paljudes maakondades vaktsineerida end ka eelregistreerimata.

Kuidas saan vaktsineerima?

• Kõige lihtsam on helistada telefonil 1247, kust saab infot kõige lähemate vaktsineerimispunktide kohta ja kus saab juba ka kohe aja broneerida. Samuti saab sealt infot ilma eelregistreerimiseta vaktsineerimisürituste kohta.
  • Aega on võimalik broneerida digiregistratuuris www.digilugu.ee. Alaealisele saab aja broneerida tema seaduslik esindaja.
  • Värske info vaktsineerimise võimaluste kohta (sh kaart) on alati üleval ka veebilehel https://vaktsineeri.ee/covid-19/lahen-vaktsineerima/

Haridus- ja Teadusministeerium
Eesti Haigekassa

Innove õppekava- ja metoodikaagentuur on valmistanud lühikesed nõuandevideod õpilastele, õpetajatele ja lapsevanematelekoduõppega toimetulekuks. Videod võtavad lühidalt kokku kõige olulisema praegusel keerukal perioodil. Õpilastele annavad videotes nõu 8. ja 10. klassi õpilased ise, õpetajatele ja vanematele aga Innove spetsialistid. Kõik videod on saadaval nii eesti kui ka vene ja inglise keeles. Loodetavasti saate neid videoid oma õpilaste, õpetajate ja vanematega jagada!

EESTI KEELES

VENE KEELES

INGLISE KEELES

Soovitame lugeda:
Michael Winteroff "Kuidas meie lastest kasvavad väikesed türannid". See on hoiatav raamat, mida iga lapsevanem peaks lugema.

Tervise Arengu Instituudil on valminud õppematerjal lasteavanematele. Vanemlikud oskused pole kaasasündinud, vaid õpitavad ja arendatavad. Paljudel juhtudel vajavad vanemad abi  lapsega keeruliste vestluste läbiviimisel.
Selleks on hea abimees Tark Vanem koduleht  http://tarkvanem.ee/nouandla/oppevideod/

Alkomüütide videod lastevanematele leiab ka on TAI youtube’st

Infot lapse digimaailmas orienteerumise kohta:

Kasulikke linke leiad SIIT

Tervise Arengu Instituudi käsiraamat "VEPA kodu" https://issuu.com/vepametoodika/docs/vepa-kodu-issuu_2018

Artikleid Õpetajate Lehest:

Vale vabakasvatuse ohver ehk sotsiaalne beebi

Kas kodutöid antakse tõesti liiga palju?

Kuidas toime tulla agressiivse lapsega - Kätlin Konstabel

ÜLDKOOSOLEK

Vähemalt korda aastas toimub kooli lastevanemate üldkoosolek, millele järgnevad koosolekud klassides. Klassijuhatajad korraldavad klassikoosolekuid vastavalt vajadusele. Oluline informatsioon edastatakse lastevanemate üldkoosolekul, pidevalt edastatakse infot kooli kodulehekülje kaudu vanemate e-posti aadressile. Infot õppeedukuse kohta saavad lapsevanemad E-kooli, hinnetelehtede, õpilaspäeviku ning tunnistuse kaudu. Sidepidamisvahendiks õpetaja ja lapsevanema vahel on õpilaspäevik, e-kool, e-post ja telefon. Õpilase käitumise ja õppimise probleemidest vestlevad klassijuhataja ja direktsiooni liikmed lapsevanemaga individuaalselt.

Sissetulekust sõltuvad toetused

ÕIGUSKANTSLER

Õiguskantsler on põhiseaduse kohaselt ainuisikuline ja sõltumatu põhiseaduslik institutsioon. Õiguskantsleri institutsioon ei ole seadusandliku, täidesaatva ega kohtuvõimu osa, ta ei ole poliitiline ega õiguskaitseasutus.

Õiguskantsleri Kantselei
Kohtu 8
15193 Tallinn
Telefon: 693 8400
Faks: 693 8401
E-post: info@oiguskantsler.ee

KRISTIINE LINNAOSA LASTEKAITSE TALITUS

Täpsema info ning kontaktid leiate Kristiine Linnaosa Valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna kodulehelt, mille leiate SIIT

ABIMATERJAL VÄÄRKOHTLEMISE KOHTA

Ma tahan tänada kõiki osavõtlikke ja hoolivaid lapsevanemaid, kelle igapäevane tähelepanelikkus aitab võidelda meie lapsi ähvardada võivate ohtudega ning muuta nii meie laste elu turvalisemaks. Hiljutisel kohtumisel murelike emadega selgus tõsiasi, et paljud ei tea siiski, kuidas oleks õige lastega seotud ohtude
korral käituda. Nii olen lasknud koostada meile kõigile nn käitumise ABC juhuks, kui on tekkinud kahtlus, et teie laps võib olla langenud väärkohtlemise küüsi. Jagage seda kõigiga, kellel võiks sellest abi olla – lapse abistamisel on kõige olulisem peatada lapse edasine väärkohtlemine!

Andres Anvelt, Justiitsminister

Abimaterjal on kättesaadav siin