13.- 19. veebruarini osales meie kooli esindus Portugalis Erasmus+ projektis "The Code Of Future: Eco-friendly Robotics“. Veetsime nädala Agrupamento de Escolas de Portela e Moscavide koolis koos õpilaste ja õpetajatega Portugalist, Põhja-Makedooniast, Hispaaniast, Poolast ja Türgist. Tutvusime kohaliku koolimajaga, õppekorraldusega ning Lissaboni linnaga. Õpilased said rahvusvahelises seltskonnas erinevaid robootika ülesandeid lahendada, kasutades mBot roboteid. Saime osaleda linnuvaatlusel ning kultuuriõhtul tutvuda teiste riikide kultuuriga. Saime värskendust ideepagasisse, kuidas õppida ja õpetada loodusteemasid. Eestlastele kohaselt saime olla ka eeskujuks prügikoristuses ning tutvustada teistele, kuidas meie oma kodumaal tegeleme sellega, et meil oleks puhtam keskkond. Alustada tuleb väikestest asjadest – puhtaks oma kodukant! Rääkisime Eestis toimuvatest traditsioonilistest talgutest ning ka digitaalsest koristuspäevast.
Rõõm on koguda uusi ideid ning tutvuda teiste Euroopa koolidega, kuid alati on hea tagasi tulla, eriti kui mõistad, et meie kool on puhas ja renoveeritud. Ilm küll pole alati nii päikseline, kuid koolimajas on puhas ning õppevahendid kaasaegsed. Samas oli külastatud koolis õpilastel palju loovust ning rõõmu heast ilmast, enamik õpilastest veetsid oma vahetunnid õues, kus liikusid, mängisid palli ning nautisid ilma. Meie kliima küll alati seda ei soosi, kuid varsti on kevad ning paneb kindlasti mõtlema, kuidas rohkem õpilasi vahetundides õue saada. Ka meie koolihoovis on õpilastel võimalik palli mängida, ronida, jalutada või värskes õhus viibides sõbraga juttu ajada.
Meie renoveeritud maja ning paremaid sportimistingimusi märkasid ka õpilased:
Holger Jürjo: „Portugalis ma tundides ei osalenud, seega haridussüsteemi kohta ma midagi öelda ei saa. Saan öelda aga koolide välimuse kohta. Portugalis oli väga mõnus see, et vahetunnis sai välja minna ja seal puhata. Meie koolis on see samuti võimalik, aga mitte nii mugavalt kui Portugalis. Portugalis soodustavad seda ka loomulikult ilmaolud. Meie koolis on aga parem väljas sporti teha. Meil on jalkaväljak, kossuplats, võrkpalliplats ning staadion. Portugalis sellist luksust ei eksisteerinud. Neil oli seal üks üsna kehv jalkaväljak, mis polnud isegi jalkaväljaku mõõtu. Portugali kool oli ka kuidagi "vaesema" välimusega kui meie kool.”
Karl-Andro Lai: „Eesti koolides on tehnoloogia kaasaegsem ja klassiruumid suuremad.
Portugalis oli terve kooliala peale vaid jalgpalliväljak, Eestis on enamasti igal koolil oma staadion, kus on tavaliselt ka lisaks jalgpalliväljak, kaugushüppe jaoks liivakastid ja vahel ka võrk- ja korvpalliplats (nagu meil). Meie kool on kuidagi uhkem: üks suur hoone, Portugalis oli mitu erinevat “väikest maja”, mis moodustasid kokku ühe kooli.
Projektis osalesid: Karl-Andro Lai, Holger Jürjo, Andi Olop, Sander Erik Loodsalu, õpetajad Lauri Vilibert ja Karmen Aasma.